Pünkösdi rózsák

A Kínában közel 2000 éve termesztett növény, mely egyben az egyik legrégebbi kultúrnövényünk, növénytani nevét (Paeonia) a görög mitológia isteneit gyógyító orvosnak, Paion-nak köszönheti. Más források nevét a paean szóra vezetik vissza, ez diadalmi éneket jelent.

Peonia lactiflora x Paeonia officinalis 'Carol'

Peonia officinalis ‘Carol’ évelő pünkösdi rózsa

Az orvosra utaló név tetszik hihetőbbnek, mert a pünkösdi rózsát évszázadokon át elsősorban gyógynövényként termesztették. Gyökeréből készült kivonatával gyógyítottak sárgaságot, vese- és hólyaghurutot, reumát és egyéb betegségeket. Ez annál is meghökkentőbb, mivel a növény mérgező, kivéve a tavasszal és ősszel kiásott gyökérgumókat.

Pünkösdi rózsa nemzetség

A pünkösdi rózsák nemzetségében (Paeonia) akadnak lágyszárú évelők és fás szárú, lombhullató cserjék egyaránt. A fajok száma meghaladja a harmincat, a nemesített és keresztezett fajták száma pedig évről évre nő. A virág változatos színekben pompázik, és édes illatot áraszt. Az egyszerű virágú fajok szirmai csésze alakot öltenek és a feltűnő színű, sárga porzókat ölelik körül. A félig telt virágú pünkösdi rózsa szirmai két-három sorban, körkörösen helyezkednek el, míg a telt fajták virágai megszámlálhatatlan szirmok sokaságából álló gömb alakban nyílnak. Rendkívül bonyolult nemzetségről van szó, Ezért érdemes ismerni a latin neveket, mert ezek pontosan megmutatják, melyik növényről van szó – és nem mellesleg, segítenek elkerülni a félreértéseket ültetésnél, vásárlásnál!

Paeonia lactiflora 'Moonstone'

Paeonia lactiflora ‘Moonstone’ fás szárú pünkösdi rózsa

Lágyszárú pünkösdi rózsák – amelyek ősszel visszahúzódnak

A pünkösdi rózsa és a bazsarózsa szavakat a köznyelv gyakran egymás szinonimájaként használja – de valójában ezek nem ugyanazt jelentik.

Az évelő, lágyszárú piros pünkösdi rózsa (Paeonia officinalis) az egyik legkedveltebb falusi virág volt. Néha a városi kertekben is előfordul. Kertészeti fajtái régi nemesítésűek, például ‘Rubra Plena’, ‘Alba Plena’. Ezek a fajták lehetnek telt virágúak, különféle piros, rózsaszín vagy fehér árnyalatokban. A pünkösdi rózsa a bazsarózsánál korábban virágzik.

A szintén lágyszárú bazsarózsa (P. lactiflora), adja a legtöbb modern kerti fajtát. mely rózsaszín vagy fehér virágokat fejleszt. Számtalan szín, virágforma (szimpla, félig telt, telt), és illatváltozat létezik.

Mindkettőjükre jellemző, hogy föld alatt gyöktörzset fejlesztenek, amelyből 40-80 cm magas mutatós levelek és mély bordó, illatos virágok fejlődnek. A szárakon súlyos virágfejek fejlődnek, különösen igaz ez a telt fajtákra, ezért ajánlatos a tő mellé karót tűzni, és a szárakat hozzákötözni. Vágott virágként sokáig díszlik a vázában is.

További lágy szárú pünkösdi rózsa fajok és szelektált változataik

Fajta neve Jellemzők
Paeonia mlokosewitschii
„Molly the Witch”
Vad faj a Kaukázusból. Halvány citromsárga, egyszerű virágokkal és kerekded, kékeszöld levelekkel. Tavasszal korán virágzik, kompakt bokrot nevel.
Paeonia mlokosewitschii ‘Pink Form’ Szelektált változat, melynek virágai rózsaszínes árnyalatúak. Ugyanolyan habitusú, mint az alapfaj, de különlegesebb színvilágú.
Paeonia tenuifolia
finomlevelű pünkösdi rózsa
Vad faj Délkelet-Európából. Skarlátvörös, egyszerű virágokkal és finoman szeldelt, tollszerű levelekkel. Alacsony, bokros növekedésű.
Paeonia tenuifolia ‘Plena’ Szelektált, telt virágú változat. Mélyvörös, dús virágai és kompakt habitusa miatt kedvelt dísznövény. Kiválóan alkalmas sziklakertbe vagy előkertbe.

Fás pünkösdi rózsa

Cserje, vagyis fás szárú évelő növény a fás pünkösdi rózsa (P. suffruticosa) és ezek különböző formái

A fás pünkösdi rózsák közé más fajokat is sorolnak, például P. ostii vagy P. rockii

Jellemző Paeonia ostii Paeonia rockii
Származás Közép- és Dél-Kína Nyugat-Kína (Gansu, Sichuan)
Bokorméret 1,5–2 m akár 2 m vagy nagyobb
Virág típusa Egyszerű, szimpla Egyszerű vagy félig telt
Virágszín Fehér, néha halvány rózsaszín Fehér, rózsaszín, világoslila
Sziromtői folt ❌ Nincs ✅ Jellemző – sötétlila/bordó
Illat Enyhe, tiszta illat Erős, parfümös illat
Használat Dísz- és gyógynövény Főként dísznövény

A kertészetekben kapható fás bazsarózsákat gyakran csak „Paeonia suffruticosa” néven árulják, de valójában több fás bazsarózsa faj keresztezéséből származó hibridcsoportokról van szó, legtöbbjüket Kínában és Japánban nemesítették. Fajtái többnyire a 3. évtől virágoznak teljes pompájukban. Ha nagy virágokat szeretnénk, a borsónyira megnőtt oldalrügyeket el kell távolítani. Érzékenyebb lágyszárú fajtársainál, árnyékkedvelő. Nem kedveli a metszést, ezért a telepítés során olyan helyet kell számára választani, ahol majd a végleges méretű növény is elfér. A fás fajokat ma már többnyire dajkaalanyra oltják, és oltott töveket árusítanak. Ez a szaporítási mód kertészeti szakismeretet kíván.

Pünkösdi rózsa hibridek

Az Itoh hibridek, más néven interszekcionális hibridek, az évelő pünkösdi rózsa (Paeonia lactiflora) és a fás szárú pünkösdi rózsa (Paeonia suffruticosa) keresztezéséből jöttek létre. Nevüket a japán kertészről, Toichi Itohról kapták, aki először hozott létre életképes ilyen hibrideket az 1940-es években. Ezek a növények egyesítik a két szülőtípus legjobb tulajdonságait: a fás szárú rózsák nagy, látványos virágait, valamint az évelők erős, bokros növekedését és megbízható évről évre való visszatérését. A virágzásuk hosszabb, a száruk erősebb, nem dőlnek el, és gazdagabb színpalettával rendelkeznek. Télen visszahúzódnak, mint az évelők, de tavasszal újra erőteljesen kihajtanak.

Népszerű fajtáik

Fajta Bélyegkép Szín és jellemzők
‘Bartzella’ Bartzella Halvány citromsárga, telt, illatos virágok narancsos középpel. Hatalmas virágméret, erőteljes növekedés. Strapabíró.
‘First Arrival’ First Arrival Mély rózsaszín, félig telt virágok, sötétebb belső szirmokkal. Korai virágzás, karózás nélkül is erős tartás.
‘Cora Louise’ Cora Louise Krémfehér, enyhén rózsaszínes szirmok, sötétlila középpel. Elegáns, különleges színátmenet, enyhén illatos.

Ezek a hibridek nemcsak a klasszikus pünkösdi rózsa szépségét hordozzák, hanem a korszerű kerti igényekhez is kiválóan alkalmazkodnak.
Akár kezdő kertész vagy, akár szenvedélyes gyűjtő, egy jól megválasztott hibrid igazi ékköve lehet a kertednek.

Összefoglaló táblázat

Jellemző Évelő, lágyszárú pünkösdi rózsák * Fás szárú pünkösdi rózsák
Szár típusa Lágyszárú, ősszel visszahúzódik Fás szárú, télen is megmarad
Magasság 60–100 cm 1,5–2 m
Virágzás kezdete Ültetés utáni évben Ültetés utáni 2–3 évben
Virágméret Kisebb Nagyobb (akár 25 cm)
Fényigény Napos helyet kedvel Félárnyékos helyet kedvel
Metszés szükségessége Ősszel visszavágandó Csak szükség esetén
Átültetés toleranciája Jól tűri Nem kedveli

* Ide sorolt fajok: „klasszikus” pünkösdi rózsa (P. officinais);Bazsarózsa (Paeonia lactiflora) és ezek hibridjei illetve a vad fajok és szelektált fajtái.

A pünkösdi rózsa sok örömet szerez annak, aki az ültetésen túl megfelelően gondoskodik a neveléséről. Melyek is azok a feltételek, amelyeket ez a növény igényel?

Lágyszárú pünkösdi rózsák gondozása

Általánosan érvényes gondozási szabályok

  • gyöktörzses szaporodás, vad fajok magvetéssel szaporíthatók
  • napos fekvést és jó vízlevezetésű talajt szeretnek
  • tápanyag- és vízigény tavasszal a legnagyobb

Különbségek

  • P. tenuifolia alacsonyabb, nem kell karózni
  • P. mlokosewitschii kicsit árnyéktűrőbb és lassabb növekedésű
  • P. lactiflora a leginkább karózandó, mert nagy virágai vannak

Leggyakoribb problémák

  • Szürkepenész (Botrytis cinerea)
    – hűvös, nedves időben terjed, a bimbók elrothadhatnak
    → Megelőzés: jó légmozgás, ritkítás, fertőzött részek eltávolítása
    → Védekezés: kontakt gombaölő szer (pl. réz, mankoceb)

  • Levélfoltosság (Cladosporium, Alternaria)
    – barna foltok a leveleken
    → Megelőzés: öntözés reggel, ne a lombot érje
    → Védekezés: gombaölő szer, fertőzött levelek eltávolítása

  • Hangyák és levéltetvek
    – főleg fiatal hajtásokon és bimbókon
    → Védekezés: enyhe rovarölő oldat, neem olaj, szappanos víz

Fás szárú pünkösdi rózsák gondozása

Általánosan érvényes gondozási szabályok

  • csak minimális metszést igényelnek
  • jó vízelvezetésű, meszesebb talajt kedvelnek
  • nem igényelnek karózást
  • szemzéssel szaporíthatók
  • P. ostii kevésbé díszes, viszont ellenálló
  • P. rockii erőteljesebb, jobban bírja a szárazságot

Leggyakoribb problémák, amelyek ritkábbak, de előfordulhatnak

  • Baktériumos hervadás – hirtelen elhaló hajtások
    → Védekezés: fertőzött részek kivágása, metszőolló fertőtlenítése

  • Gombás ágszáradás
    → Megelőzés: jó szellőzés, ne metsz túl mélyen
    → Védekezés: sebkezelés, gombaölő permet

  • Gyökérrothadás (pangó víz miatt)
    → Megelőzés: jó vízelvezetés, ne ültesd túl mélyre

A pünkösdi rózsa helye a kertben

A pünkösdi rózsa nem csupán a tavasz egyik leglátványosabb virága, hanem sokoldalú, kertbarát növény is. Klasszikus megjelenésével, telt, illatos virágaival igazi időutazásra visz a régi parasztkertek világába, miközben modern kertekben is tökéletesen megállja a helyét.

Díszágyások ékköve: A pünkösdi rózsa bokros habitusa és nagy virágai miatt kiváló választás fókuszpontnak egy virágágyás közepére. Más, alacsonyabb növények társaságában különösen jól mutat – például nőszirmokkal, macskamentával vagy díszfüvekkel párosítva.

Színpompás váltás a kert ritmusában: Tavasszal, amikor sok évelő még csak ébredezik, a pünkösdi rózsa már dús virágpompájával kápráztat el. Ezért ideális társ olyan növények mellé, amelyek nyáron vagy ősszel virágoznak – így a kert egész szezonban változatos marad.

Sövényként is használható: Több tövet egymás mellé ültetve természetes hatású, alacsony sövényt is kialakíthatunk belőlük, amely nemcsak szép, hanem remek hátteret nyújt más növényeknek.

Vágott virágként a lakásban is hódít: Ha szeretnénk a kert szépségét beltérre is bevinni, a pünkösdi rózsa tökéletes választás. Hosszú ideig friss marad a vázában, és intenzív illata belengi az egész helyiséget.

pünkösdi rózsa a kertben

Lágyszárú pünkösdi rózsák (pl. Paeonia lactiflora, officinalis)

  • Virágágyások előterébe: 60–100 cm magasak, jól mutatnak középmagas évelők mellett.
  • Falusi, természetes hatású kertekbe: klasszikus, romantikus hangulatot adnak.
  • Vágott virágként is nevelhetők: napos, könnyen hozzáférhető hely ideális.
  • Ajánlott társítások: zsálya, veronika, macskamenta, díszhagyma.

Vad fajok (pl. Paeonia tenuifolia, mlokosewitschii)

  • Természetes hatású kertekbe: sziklakertbe, rézsűre, vadvirágos kertrészekbe.
  • Fókuszpontként: finom lombozatuk és különleges virágaik miatt egyedivé teszik az ültetést.
  • Visszafogott megjelenés: nem hivalkodó, inkább elegáns háttér vagy finom színfolt.
Petunia tenuifolia

Fás szárú pünkösdi rózsák (pl. Paeonia suffruticosa, hibridek)

  • Szoliterként: ültethetjük kertbe, pihenősarok mellé, ahol a virágzás igazán érvényesül.
  • Háttérnövényként: díszágyások hátulsó részébe.
  • Társítás: alacsony évelőkkel, pl. harangláb, gyöngyvirágcserje – ne túl zsúfoltan!
  • Félárnyék: bizonyos fajták (pl. P. ostii hibridek) árnyékosabb helyen is jól érzik magukat.

A pünkösdi rózsa nem véletlenül az egyik legkedveltebb dísznövény a magyar kertekben: időtlen szépsége, bódító illata és megbízható virágzása miatt generációk óta őrzi helyét a virágágyásokban. Legyen szó romantikus vidéki kertről vagy modern városi zöldségről, ez a növény minden környezetbe képes egy csipetnyi bájt és eleganciát csempészni. Ha egyszer elültetjük, hosszú évekig hű társunk marad – minden tavasszal újra és újra elbűvöl majd minket.

Paeonia suffruticosa

A pünkösdi rózsa nemcsak a szemnek, de a léleknek is ajándék. Érdemes hát helyet szorítani neki a kertünkben – hiszen kevés növény tud ennyire emlékezetes tavaszi élményt nyújtani.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

vásárolj virágmagot!